Ursula von der Leyen folytatná az EU központosítását
Az együttműködésen alapuló világrend, amelyet 25 évvel ezelőtt elképzeltek, nem valósult meg, helyette a kíméletlen geostratégiai versengés új korszaka köszöntött be – mondta el kedden a davosi Világgazdasági Fórumon Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki még több hatáskört ruházna át Brüsszelre.
Von der Leyen kifejtette, hogy a XXI. század nagy várakozásokkal kezdődött, 2000 körül a hiperglobalizáció korszaka a csúcspontján járt, a technológiában még mindenki egyértelműen csak a fejlődés és a béke érdekében munkálkodó erőt látta, a G7-csoport Oroszországgal kiegészülve G8-ra bővült, egyesek még a történelem végét is emlegették. Egy integráltabb és együttműködőbb világ ígérete után azonban ma azt látjuk, hogy a világ új vonalak mentén töredezni kezdett. Csak tavaly a globális kereskedelmi korlátozások megháromszorozódtak – mondta a bizottság elnöke.
Még több hatáskört Brüsszelnek?
Von der Leyen hangsúlyozta: a világ változik, és ezért az Európai Uniónak is változtatnia kell. Közölte, hogy az Európai Bizottság jövő héten bemutatja az úgynevezett versenyképességi iránytűt, azt az útitervet, amellyel a következő öt évben növelnék a termelékenységet, leküzdenék a munkaerőhiányt és visszaszorítanák a bürokráciát. Von der Leyen szerint hatékony tőkepiac kiépítésére van szükség, ösztönözni kell, hogy az európai megtakarításokat unión belüli beruházásokra fordítsák. Ezzel a céllal egy európai megtakarítási és beruházási uniót fognak létrehozni. Jelentősen meg kell könnyíteni az üzleti tevékenyéget is az unión belül, egyszerűsíteni kell az uniós szabályokat, és le kell építeni a felesleges bürokráciát. Von der Leyen kiemelte, hogy az egységes piacot a mai napig túl sok nemzeti korlátozás sújtja, és a vállalatoknak 27 különböző tagállami szabályozással kell megküzdeniük. Ehelyett az unió azt fogja ajánlani az innovatív vállalkozásoknak, hogy az EU területén egyetlen egységes szabályrendszer szerint működhessenek. A harmadik pillér az lesz, hogy lebontják az energiaunió előtti utolsó akadályokat is, és beruháznak a zöld technológiák új generációjába azzal a céllal, hogy az energia ára stabil és alacsony legyen.
A „hoaxirtók” biztosan megőrültek: a kormányfő állítólag hibrid műveletet folytat
A világjárvány idején egy David Púchovský nevű fiatalember a rendőrség közösségi oldalainak az adminisztrátoraként vált ismertté. Azt gondolta, hogy az…
Ukrajna a gazdáinkat is veszélybe sodorná
Ukrajna uniós csatlakozása komoly kockázat, a következményei beláthatatlanok és visszafordíthatatlanok lehetnek, drasztikusan változtatnák meg az európai mezőgazdaságot. Jelentősen csökkennének az…
A gyermekes családokat, nem a migránsokat kell támogatni
A nemzeti konzultációt kitöltők 99 százaléka egyetértett abban, hogy a gyermekes családokat, nem pedig a migránsokat kell támogatni – közölte…
Ukrajna uniós csatlakozása letarolná az EU mezőgazdaságát
Súlyos, visszafordíthatatlan következményei lehetnek Ukrajna európai uniós csatlakozásának, a lépés ellehetetlenítené az EU mezőgazdasági termelését, és elvonná a tagállamoktól, így…
Ma van a magyar kultúra napja
Ma van a magyar kultúra napja, amelyet országszerte és a határokon túl is számos programmal, kiállításokkal, díjátadókkal, színházi előadásokkal, koncertekkel…
A magyar családtámogatás minden élethelyzetben segít
A családtámogatási rendszer minden élethelyzetben segíti a családok előrelépését, anyagi biztonságát – mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kedden…