Itt a vég? A fegyverkezés miatt feneketlen adósságcsapdába zuhantak a nyugati országok
Meredeken emelkedik a tíz legnagyobb fejlett gazdaság államadóssága, mindenekelőtt az amerikai közfinanszírozás magas deficitje és a védelmi kiadások jelentős növelése miatt – áll a Fitch Ratings Londonban bemutatott helyzetértékelésében.
A nemzetközi hitelminősítő az általa újonnan meghonosított, negyedévente jelentkező, elsősorban a fejlett ipari térség folyamataira összpontosító államadósság-fenntarthatósági figyelő – Developed Market Sovereigns Debt Sustainability Monitor – első kiadásában közölte: számításai szerint a vizsgált országcsoport összesített szuverén adósságállománya 2025 végére átlépi a 64 ezer milliárd dollárt.
A Fitch Ratings kiemeli, hogy ez az államadósságteher a tíz ország – az Egyesült Államok, Japán, Németország, Franciaország, Olaszország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Kanada, Ausztrália és Svájc – együtt számolt hazai össztermékének 115 százalékával lesz egyenlő. A Fitch hangsúlyozza, hogy 2007-ben, a globális pénzügyi válság előtti utolsó teljes évben ugyanennek a tíz gazdaságnak az összesített államadósság-állománya 25 ezer milliárd dollár – az akkori együttes GDP-érték 72 százaléka – volt, és az azóta mért emelkedés több mint kétharmada az Egyesült Államokban ment végbe.
Az amerikai kormány nemrégiben elfogadott átfogó jórészt adócsökkentési intézkedéseket tartalmazó – közfinanszírozási programja a hitelminősítő szerint középtávon gyakorlatilag állandósítja a magas államháztartási hiányokat. Jóllehet a program tartalmaz kiadáscsökkentéseket is, a tanulmány szerint azonban ezek várhatóan nem módosítják érdemben a Fitch előrejelzéseit, amelyek az idén 7,1 százalékos, jövőre 7,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt valószínűsítenek az Egyesült Államokban.
A hitelminősítő keddi elemzéséhez fűzött grafikonos prognózis szerint ebben a környezetben a hazai össztermékhez mért amerikai államadósságráta az idén 117,9 százalék, 2029-ben 130 százalék lesz. A Fitch Ratings az amerikai államadósság-folyamatok romlását illusztrálva kiemeli, hogy a GDP-arányos amerikai államadósságráta húsz éve, 2005-ben 59,6 százalék, tíz éve, 2015-ben 97 százalék volt. E romlási folyamat következményeként az utóbbi években mindhárom globális hitelminősítő megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, „AAA/Aaa” államdós-osztályzatot.
Frontális támadás: az ukránok beépülnek a magyar politikába és médiába
Az ukránok egyre jobban épülnek be a magyar politikába, a médiába, a szakértői világba, védekezni kell – figyelmeztetett a magyar…
Mi vonzza a külföldieket idén Magyarországra?
Idén július 23-án lépte túl a vendégek száma a 10 milliót, már most Magyarország népességét meghaladó vendégforgalmat bonyolított a magyar…
Gyanús kuponakció. Megtévesztette a fogyasztókat az Auchan?
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított az Auchan Magyarország Kft.-vel szemben, a hatóság gyanúja szerint az országszerte 24 áruházat…
Ukrán és orosz titkosszolgálatok célkeresztjében a kárpátaljai magyarok
Nem csupán az ukrán titkosszolgálat próbálja meg szítani a feszültséget a kárpátaljai magyarok ellen, Panyi Szabolcs magyar oknyomozó újságíró szerint…
Brüsszel magára hagyta az őshonos európai nemzeti kisebbségeket
Nincs előrelépés a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítése terén Európában, ma már azért kell harcolni, hogy ne bontsák tovább a 90-es…
Hivatalos: kitiltották Magyarországról a Kneecap ír együttest
A „terroristákat támogató” zenekar nem léphet be Magyarországra – erről írt a Magyar Nemzet korábban. Most megjelent a hivatalos információ…