Putyin szerint Trump nem blöfföl, amikor Grönland megszállásáról beszél
Az Egyesült Államok régóta tervezi Grönland annektálását, az erre vonatkozó igényt komolyan kell venni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Murmanszkban, egy a sarkvidék jövőjéről tartott fórum plenáris ülésén.
„Csak első pillantásra lehet ez meglepő valaki számára, és súlyos tévedés lenne azt hinni, hogy ezek valamiféle extravagáns kijelentések az amerikai kormányzat, az új amerikai elnök, Donald Trump részéről. Ez távolról sem így van” – mondta az orosz államfő. Putyin emlékeztetett rá, hogy a Grönland és az Izland annektálására vonatkozó amerikai tervek először az 1860-as években jelentek meg. Az Egyesült Államok 1867-ben 7,2 millió dollárért, azaz több mint 11 millió rubelért vásárolta meg Alaszkát Oroszországtól, amit akkor kinevettek, és a területet elnevezték „Andrew Johnson (elnök) jegesmedvekertjének”. Ennek fényében Grönland megszerzése nem talált támogatásra. Mint mondta, 1910-ben előkészületben volt, ám meghiúsult egy területcsere-ügylet az Egyesült Államok, Németország és Dánia között. A második világháború idején Washington katonai támaszpontokat telepített a szigetre, hogy megvédje a németektől, majd felajánlotta Dániának, hogy megvásárolja Grönlandot.
Rámutatott, hogy „az Egyesült Államok továbbra is módszeresen előmozdítja geostratégiai, katonapolitikai és gazdasági érdekeit az Északi-sarkvidéken”. Hozzátette, hogy a grönlandi kérdésnek semmi köze Oroszországhoz, de Moszkva aggódik, mert a NATO-országok egyre gyakrabban „a Távol-Északot az esetleges konfliktusokhoz való ugródeszkaként tüntetik fel”. Hangsúlyozta, hogy Oroszország soha senkit nem fenyegetett meg az Északi-sarkvidéken, de figyelemmel kíséri a helyzet alakulását. Kilátásba helyezte, hogy Moszkva reagálni fog Svédország és Finnország részvételére a NATO-ban. Mint mondta, Oroszország nem engedi meg a szuverenitásába való beavatkozást, és meg fogja védeni az érdekeit. Bejelentette, hogy a sarkvidéki övezetben szolgáló orosz katonák száma növekedni fog.
A szlovák liberálisok már a saját országukban is rettegnek
A szlovákok 44 százaléka nem érzi magát biztonságban Szlovákiában – derült ki az NMS Market Research Slovakia legújabb felméréséből. Mitől…
Magyarországon a legkisebbek a rezsiszámlák egész Európában
A rezsicsökkentésnek köszönhetően továbbra is egész Európában Magyarországon legolcsóbb a háztartási gáz és áram ára, messze nálunk legkisebbek a rezsiszámlák…
Sulyok Tamás: a migrációt megállítani, nem pedig ösztönözni kell
Magyarország és Szlovákia számára egyaránt fontos a megfizethető és biztonságos energiaellátás, a régió energiabiztonságát erősítheti a nukleáris energia, valamint az…
Magyar Péternek hivatalos papírja van arról, hogy hazudott?
Megérkezett az adatvédelmi hivatal válasza a Tisza Párt adatbotránya kapcsán: Magyar Péternek most már hivatalos papírja van arról, hogy hazudott…
Szijjártó: Magyarország Szlovákiával egyeztet a nemzeti érdekek védelme érdekében
Magyarország továbbra is szoros egyeztetésben marad Szlovákiával a nemzeti érdekek védelme érdekében, így a Zelenszkij-terv ügyében is – írta Szijjártó…
Több mint a duplájára nőhetnek a magyar rezsiköltségek?
A kormány továbbra is küzdeni fog Volodimir Zelenszkij ukrán elnök terve ellen, amely súlyos veszélybe sodorná Magyarország energiabiztonságát és a…
Orbán: nem tábornokokra, hanem diplomatákra van szükség
Az Ukrajnai háborúnak nincs megoldása a harcmezőn, a megoldás kulcsa a tárgyalás, diplomaták kellenek, nem tábornokok – írta szerdán az…
Botrány: az Európai Bizottság durván leszámol a gazdáinkkal
Tönkretenné a gazdákat az a hátuk mögött Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát –…
Durván elszálltak a lakásárak Magyarországon
Gyorsult a lakóingatlanok drágulási üteme 2025 második negyedévében az év elejéhez képest – közölte a zenga.hu hirdetési portál.