Csak mi tízezermilliárd forintot buknánk Ukrajna uniós csatlakozásával
A magyar háztartások és vállalkozások minimum tízezermilliárd forinttól is eleshetnek abban az esetben, ha Ukrajna 2030-ig az Európai Unió (EU) tagjává válik – állapította meg az Alapjogokért Központ elemzése, amelynek részleteit csütörtökön közölték.
Az elemzés szerint az új tag felvétele igen jelentős kiadásokkal terhelné meg az EU költségvetését, amit végső soron az európai emberek fizetnének meg. A politikai akarat ugyanakkor határozottan Ukrajna felvétele irányába mutat: Ursula von Der Leyen, Manfred Weber és az általa irányított Európai Néppárt – Magyar Péterrel és a Tisza Párttal a hátuk mögött – a csatlakozás gyorsítása mellett érvel, figyelmen kívül hagyva a kényes gazdasági, politikai és jogállamisági kérdéseket, miközben a magyar kabinet véleménynyilvánító szavazást kezdeményez az ügyben – írták.
A jelenlegi számítások alapján az uniós költségvetésben bekövetkező hatalmas változások nemcsak Magyarország, hanem az egész EU számára nehezen kezelhető problémát okoznának. Különösen aggasztónak nevezték, hogy keleti szomszédunk mutatóiról meglehetősen bizonytalan adatok állnak rendelkezésre, így a csatlakozás sürgetése felelőtlenség az uniós vezetők részéről: nem tudni, hogy hol vannak Ukrajna pontos határai, ahogy azt sem, hogy az ország lakossága miként változott az utóbbi három évben.
A legnagyobb aggodalom az Alapjogokért Központ szerint az, hogy Ukrajna belépése után a gazdasági arányszámok erőteljesen eltolódnának: Magyarország régióinak kevesebb kohéziós támogatás jutna, de a közös agrárpolitikai források túlnyomó része is a háború sújtotta országot részesítené előnyben.
Az Alapjogokért Központ becslése szerint Ukrajna csatlakozása következtében a magyar gazdaság, különösen a háztartások és vállalkozások legalább tízezermilliárd forintos kiesést szenvedhetnek el, ez az összeg túlnyomó részt az uniós források csökkenéséből adódna, a végső pénzügyi költségek ennél jóval magasabbak lehetnek: a számítások alapján egyértelmű, hogy Kijev uniós tagsága nem csupán a közös költségvetés terheit növeli, hanem a kohéziós források elosztásának alapvető változását is eredményezné.
Számításaik szerint három magyar régió – Nyugat-Dunántúl, Közép-Dunántúl és Pest – Ukrajna felvétele után már nem lenne jogosult a maximális támogatásra. A közös agrárpolitika és vidékfejlesztés forrásaiból közel 210, a közvetlen agrárpolitikai kifizetésekből 664 milliárdot bukna Magyarország. A fent említett három régió a jogosultság elvesztése után 4,5 ezer milliárddal kevesebb támogatásban részesülne az ukrán csatlakozás hatására – fejtették ki. „A magyar jobboldal a fenti okokból kifolyólag határozottan kiáll amellett, hogy Ukrajna csatlakozása a közeljövőben nemcsak Magyarország, hanem az egész unió számára katasztrofális következményekkel járhat” – fogalmaztak.
Utolsó figyelmeztetés? Kína hadgyakorlatokat kezdett Tajvan körül
Kína hadgyakorlatot kezdett Tajvan körül, amely „szigorú figyelmeztetésként és elrettentésként szolgál a tajvani függetlenséget támogatókkal szemben” – közölte a kínai…
USAID: ma lejár a főpolgármester finanszírozási beszámolójának a leadási határideje
„Ketyeg az óra, főpolgármester úr!” – figyelmeztette Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője Karácsony Gergelyt arra, hogy hétfőn lejár annak…
Nem véletlen, hogy Magyarországon és Szlovákiában jelent meg a száj- és körömfájás?
A száj- és körömfájásjárvány kormányzati kezelését bírálta hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Apáti István, a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke, országgyűlési képviselője.
Mekkora fizetésre számíthatnak a magyar alkalmazottak?
Januárban a Magyarországon teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 459 000 forint…
A nyugdíjasok rémálma: krimibe illő idősotthont üzemeltető bűnbandát számoltak fel
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség gondatlan emberölés, vesztegetés, csalás és közokirat-hamisítás miatt emelt vádat abban az ügyben, amelyben egy illegális idősotthont…
Országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai
Április elején országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai – közölte Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a…
Szigorítottak a ragadós száj- és körömfájás járvány miatti intézkedéseken
Az országos főállatorvos a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány megfékezése érdekében március 30-tól, vagyis már mától újabb intézkedéseket vezetett…
Szijjártó: megengedhetetlen, hogy Brüsszel háborút eszkaláló politikát folytasson
Megengedhetetlen, hogy az Európai Unió (EU) háborút kiszélesítő, háborút eszkaláló politikát folytasson – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a…
Szijjártó: a Tisza Párt ne hamisítsa meg a magyar emberek véleményét Ukrajnáról!
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arra szólította fel szombaton a Tisza Pártot, hogy ne hamisítsa meg a magyar emberek véleményét…