Mit várhatunk Trumptól 2025-ben?
2025 lesz Donald Trump második hivatali idejének az első éve. Az új amerikai elnökkel szemben rengeteg az elvárás, hogy mind az Egyesült Államok belpolitikája, mind Washington külpolitikája megváltozik. Gevorg Mirzajan, az orosz kormány mellett működő Pénzügyi Egyetem docense az orosz Vzgljad online napilapban megjelent elemző írásában azt vizsgálja, mire is számíthatunk.
Már csak órák vannak hátra Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-ai beiktatásáig. Szakértők, újságírók, politikusok – mindenki elvárja, hogy drasztikus és radikális lépéseket tegyen. „Nem valószínű, hogy Trump elrendeli Kanada, a Panama-csatorna vagy Grönland annektálását, azonban számos kezdeményezését megpróbálja végrehajtani” – véli Mirzajan.
LMBTQ és migráció
Trump már kijelentette, hogy hatalomra kerülése után valódi támadást indít a neoliberalizmus „vívmányai”, mindenekelőtt az LMBTQ-ideológia dominanciája ellen az Egyesült Államokban. A transznemű embereket ki fogja dobni a hadseregből és a női sportokból, és a „csak két nem van – férfi és nő” elvből fog kiindulni. Ez esetben Mirzajan szerint nemcsak a republikánus választói lesznek Trump oldalán, hanem az üzleti élet jelentős része is, belefáradva már az LMBTQ-ideológia erőltetésébe. Emellett Trump komolyan küzdeni kíván a Mexikóból érkező illegális migráció ellen. A határok megerősítéséről és a már az Egyesült Államokban élő illegális bevándorlók tömeges kitoloncolásáról sem feledkezik meg.
Jönnek a büntetővámok
Ami a gazdaságot illeti, Trump csaknem 100%-os valószínűséggel a gazdasági protekcionizmus útját követi majd. Különösen új importvámok bevezetésére számíthatunk, és nemcsak az olyan ellenfelekkel folytatott kereskedelemben, mint Kína, hanem az olyan szövetségesekkel szemben is, mint például Kanada és az Európai Unió.
Az amerikai elnök logikája világos: a választásokra azzal a szándékkal ment, hogy megvédje az amerikai kereskedelmet, hozzájárulva az Egyesült Államok gazdasági újjászületéséhez. Az amerikai piachoz való szabad hozzáférés elve azonban mindig is az egyik legfontosabb amerikai külpolitikai eszköz volt: bátorítani azokat, akik az Egyesült Államok nyomdokaiba lépnek. Azáltal, hogy most megfosztják őket ettől a szabad hozzáféréstől, az amerikaiak nemcsak csődbe viszik a szövetségeseik exportorientált gazdaságait, hanem arra is rákényszerítik őket, hogy más piacokra, például Kínára összpontosítsanak.
Még több fegyver Európának
Sokkal több európai politikus aggódik azonban az amerikai elnök azon szándéka miatt, hogy meg szeretne állapodni Moszkvával az ukrajnai konfliktus befejezéséről. Ennek a kimenetele egyelőre kérdéses, ha azonban sikerrel jár, akkor Mirzajan szerint nagyot kaszálhat. Először is, nem kell több pénzt költenie Ukrajnára, ami azonban nem jelenti azt, hogy az amerikai katonai-ipari komplexum elveszíti a megrendeléseket – nagyszerű megrendelések állnak előtte az európai hadseregek felfegyverzésére. És ha Trumpnak sikerül elérnie, hogy Európa a GDP 5%-ára növelje a védelmi kiadásait, akkor az amerikai konszernek busás haszonra számíthatnak.
Zelenszkij végnapjai?
Mirzajan szerint az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij jövője is kérdéses. „A kijevi rezsimnek nyújtott segélyek drasztikus csökkentése lehetővé teszi az amerikaiak számára, hogy megszabaduljanak tőle. Látva, hogy Zelenszkijt már nem támogatja Washington, a kijevi rezsim vezetőjét egyszerűen megeszik a politikai ellenfelei. Trump így jelzést küldhet az ukrán rezsim többi vezetőjének, hogy lojálisnak kell lenniük hozzá” – figyelmeztet Gevorg Mirzajan a Vzgljad napilapban megjelent elemző írásában.
Amerika búcsút int az LMBTQ-érzékenyítésnek és faji diszkriminációnak
Az Egyesült Államok szövetségi ügynökségeinél és minisztériumainál bezárták az úgynevezett diverzitás-egyenlősítés-inkluzivitás-hozzáférhetőség irodákat (DEIA) Donald Trump elnök kedden aláírt rendelete alapján.
Ukrajna a gazdáinkat is veszélybe sodorná
Ukrajna uniós csatlakozása komoly kockázat, a következményei beláthatatlanok és visszafordíthatatlanok lehetnek, drasztikusan változtatnák meg az európai mezőgazdaságot. Jelentősen csökkennének az…
A gyermekes családokat, nem a migránsokat kell támogatni
A nemzeti konzultációt kitöltők 99 százaléka egyetértett abban, hogy a gyermekes családokat, nem pedig a migránsokat kell támogatni – közölte…
Ukrajna uniós csatlakozása letarolná az EU mezőgazdaságát
Súlyos, visszafordíthatatlan következményei lehetnek Ukrajna európai uniós csatlakozásának, a lépés ellehetetlenítené az EU mezőgazdasági termelését, és elvonná a tagállamoktól, így…
Ma van a magyar kultúra napja
Ma van a magyar kultúra napja, amelyet országszerte és a határokon túl is számos programmal, kiállításokkal, díjátadókkal, színházi előadásokkal, koncertekkel…
A magyar családtámogatás minden élethelyzetben segít
A családtámogatási rendszer minden élethelyzetben segíti a családok előrelépését, anyagi biztonságát – mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kedden…