Tűzszünetre készülnek, de folytatják az amerikai fegyverszállítást Ukrajnába
Folytatódik az amerikai fegyverek szállítása Ukrajnába a délkelet-lengyelországi Rzeszów-Jasionka repülőtéren működő nemzetközi szállítási csomóponton keresztül – erősítette meg szerdai közös varsói sajtóértekezletén Andrij Szibiha ukrán és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter.
Az ukrán diplomácia vezetője a keddi dzsiddai amerikai–ukrán tárgyalásról hazatérőben állt meg és tárgyalt a lengyel fővárosban. Szibiha a dzsiddai tárgyalás fontos eredményének nevezte, hogy felújítják az amerikai fegyverek szállítását Rzeszówon keresztül. „Ez a legnagyobb logisztikai központ, amelyen keresztül fegyvert kapunk”, a döntés nagyon fontos az ukrán védelem számára – fűzte hozzá. A PAP hírügynökség idézte Michael Waltzot, a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadóját, aki Dzsiddában bejelentette: Washington „azonnal helyreállítja” az Ukrajnának nyújtott támogatását, és ez a Joe Biden előző amerikai elnök hivatali időszaka alatt elfogadott csomagok részeként az amerikai raktárakból átadandó felszerelésekre is vonatkozik.
Sikorski a szerdai sajtókonferencián megerősítette: a jasionkai csomóponton keresztül történő fegyverszállítás volumene „visszatért a korábbi szintre”. „Ha jól értem, a Starlink is működik” – mondta arra utalva, hogy az utóbbi napokban az X-en vitába keveredett Elon Muskkal, a Starlink műholdas internetszolgáltatást üzemeltető SpaceX amerikai űripari vállalkozás tulajdonosával. Sikorski vasárnap az X-en azt írta: Varsó évi mintegy 50 millió dollárral járul hozzá ahhoz, hogy Ukrajna használhassa ezt az szolgáltatást. Szibiha közölte most: Lengyelország eddig összesen mintegy 200 millió dollárral támogatta a Starlink ukrajnai használatát.
Az ukrán miniszter „nagyon fontosnak, szinte történelmi jelentőségűnek” nevezte a dzsiddai tárgyalások eredményét. Kiemelte: Ukrajna elfogadta az amerikai fél javaslatát egy 30 napos átmeneti tűzszünetről, az amerikaiak most az orosz félhez fordulnak ez ügyben, várják Moszkva álláspontját.
Ukrajna „semelyik más államnál nem kívánja jobban a háború leállítását és egy tartós és igazságos béke megkötését”. „Kijev kész kiállítani egy tárgyalóküldöttséget a tűzszünethez vezető útiterv kidolgozására” – jelentette ki Szibiha. Az ukránok „igazságos békét” akarnak, amely Európa számára is garancia volna a békére, ezért fontos, hogy partnereiktől támogatást kapjanak – mondta. A varsói ukrán nagykövetségen rendezett későbbi sajtótájékoztatón Szibiha a PAP-nak kijelentette: az Oroszországgal folytatandó esetleges béketárgyalásokon hazája nem fogad el semmilyen engedményt „a területi integritás és a biztonság rovására”. Ukrajna álláspontja egyértelmű: nincsenek területi engedmények – húzta alá a miniszter.
Vérfürdőbe torkollott az ukránok kiűzése Oroszországból
Több mint 220 ukrán katona esett el vagy sebesült meg Kurszk megyében csak az elmúlt nap folyamán – közölte vasárnap…
Itt az Ukrajna EU-tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás részletei
Egy új eszköz a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna EU-s tagságáról; a szavazólapot biztonsági papírra nyomtatják, ami megakadályozza, hogy visszaélés történhessen –…
Március 15.: Magyar Péter pártcsaládja akkor is sérteget, ha üdvözli a magyarokat
Csúnyán mellélőtt Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének a pártcsaládja: üzentek a magyaroknak, de azt sem tudják, hogy milyen ünnep…
Videó: Orbán szerint a jövő nem a birodalmaké, hanem a patriótáké
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján…
Március 15.: ez vár ránk a mai nemzeti ünnepünkön
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót a március 15-i nemzeti ünnepen, szombat délelőtt Budapesten, a Parlament előtti Kossuth Lajos…
Újra lesz saját tengeri kikötője a magyaroknak?
Rövidesen megkezdi működését a trieszti kikötő magyar tulajdonú része, ami teljesen új lehetőségeket nyújt a hazai exportőr vállalatoknak a kivitelük…
Szijjártó: a háborúpárti liberális Brüsszel a 3. világháború kitörését kockáztatja
Az Európai Unió hamar elszigetelődhet a világpolitikában, ha a tagállami és brüsszeli liberális vezetők tovább akadályozzák az ukrajnai béketárgyalások sikerét…
Március 15.: ma nem Bécs akarja eltiporni a magyar szabadságot, hanem Brüsszel
Ma nem Bécs akarja eltiporni a magyar szabadságot, hanem Brüsszel, 1848-ban osztrák generálisok írták elő, hogyan kell élnünk, ma pedig…