Veszélyben Szlovákia: hatalomátvételre készülnek a liberálisok
Előre hozott parlamenti választások, a szuverenista politikát folytató Robert Fico (Smer) kormányfő legyőzése, és egy új, ultraliberális és álkonzervatív, Brüsszelnek gondolkodás nélkül engedelmeskedő pártok alkotta globalista kormány hatalomra jutása – ez az álma a szlovákiai liberálisoknak, amit már nem is lepleznek.
Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia (PS) elnöke szerint az ellenzék legfőbb feladata, hogy a lehető legnagyobb erőfeszítéseket tegye Robert Fico miniszterelnök legyőzésére az előre hozott választásokon. „Ma minden energiánkat Robert Fico választási vereségére kell összpontosítanunk, ezzel párhuzamosan pedig azon kell dolgoznunk, hogy a választások után stabil kormány alakuljon, amely végre az embereket szolgálja” – mondta Šimečka a SITA hírügynökség tudósítása szerint.
Szlovákiában jelenleg két olyan liberális párt van, amelyek a közvéleménykutatások alapján bejutnának a parlamentbe. A fent jelzett Progresszív Szlovákia a népszerűséget tekintve már jó ideje fej fej mellett halad Fico pártjával a Smerrel, és csak a szerencse, és az aktuális hangulat dönti majd el, hogy végül melyikük is lesz a befutó. Ha a Progresszív Szlovákia győzne, akkor a szintén liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) lesz a legtermészetesebb partnere. A két párt azonban képtelen annyi választót megszólítani, hogy tandemben kormányozzanak, így szükségük lesz más pártokra is.
Mindketten a szebb napokat is megélt Kereszténydemokrata Mozgalmat (KDH) tekintik a legvonzóbb alternatívának, amely mára klasszikus európai álkonzervatív párttá nőtte ki magát. Rendszeresen bedob néhány konzervatív témát, amit azonban csak csalinak használ a választók megtévesztésére. Gyakorlatilag ugyanis ugyanolyan globalista, Brüsszellel szemben szervilis pártról van szó, mint amilyenek a fent említett liberális tömörülések. Mindezt figyelembe véve, az sem csoda, hogy Šimečka kijelentette: reményei szerint „a KDH is tisztában van a felelősségével, és nem fog belemenni Robert Fico politikai játszmáiba, amelyek célja az ellenzék megosztása”.
Hasonló hangnemeben nyilatkozott Branislav Gröhling, az SaS elnöke is a SITA hírügynökségnek adott interjúban. „A következő parlamenti választások döntőek lesznek. Az SaS mindent meg fog tenni azért, hogy kormányt alakítson a Progresszív Szlovákiával és a Kereszténydemokrata Mozgalommal” – mondta Gröhling, aki arra buzdítja a kisebb ellenzéki pártok szimpatizánsait, hogy szavazzanak inkább rájuk, vagyis azokra, akik nagy valószínűséggel bejutnak a parlamentbe. Az SaS elnöke szerint minden választónak tudatosítania kellene, hogy ha már nem akarják Robert Ficót a kormányban, akkor nem szabad megosztaniuk a szavazataikat, olyan parlamenten kívüli pártokra szavazva, amelyeknek a népszerűsége három százalék alatt mozog. „Ha ezek a szavazatok elvesznek, Fico tovább folytathatja. Ezért kell elmagyaráznunk az embereknek, hogy a legerősebb ellenzéki pártokra szavazzanak, mivel csak így tudunk majd kormányt alakítani” – tette hozzá az SaS elnöke.
A jelenlegi népszerűségi mutatók szerint azonban egy PS-SaS-KDH alkotta koalíciónak sem lenne többsége a parlamentben, így minden attól függ, mit tesz majd a mérleg nyelvének számító kormánypárt, a szociáldemokrata Hlas. Ez utóbbi elnöke, Matúš Šutaj Eštok csütörtökön kijelentette, hogy pártja nem támogatná az előre hozott választásokról szóló szavazást. „Soha nem fogom támogatni az előre hozott választásokat, és ezt a Hlas sem fogja támogatni. Nem tudom elképzelni, hogy képviselőink Michal Šimečkával vagy Branislav Gröhlinggel együtt szavazzanak az előre hozott választások mellett” – mondta Šutaj Eštok. A Hlas elnöke hozzátette: intenzív párbeszédet folytat Andrej Dankóval, a legkisebb kormánypártnak számító Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökével, és „nagyra értékeli a konstruktív hozzáállását”. „Közeledünk az egyezséghez, hogy ennek a koalíciónak biztos többsége legyen” – tette hozzá. Šutaj Eštok.
Hogy végül mire is számíthatunk, az már az elkövetkező napokban kiderülhet, Robert Fico kormányfő ugyanis hétfőig adott haladékot a két kisebbik kormánypártnak, hogy biztosítsák a kormánynak a parlamenti többséget. Ellenkező esetben kormányátalakítás jöhet, Fico azonban nem zárta ki azt sem, hogy ha a két koalíciós partnere folytatja a „bénázást”, ő maga javasolja majd az előre hozott választásokat.
Vérfürdőbe torkollott az ukránok kiűzése Oroszországból
Több mint 220 ukrán katona esett el vagy sebesült meg Kurszk megyében csak az elmúlt nap folyamán – közölte vasárnap…
Itt az Ukrajna EU-tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás részletei
Egy új eszköz a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna EU-s tagságáról; a szavazólapot biztonsági papírra nyomtatják, ami megakadályozza, hogy visszaélés történhessen –…
Március 15.: Magyar Péter pártcsaládja akkor is sérteget, ha üdvözli a magyarokat
Csúnyán mellélőtt Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének a pártcsaládja: üzentek a magyaroknak, de azt sem tudják, hogy milyen ünnep…
Videó: Orbán szerint a jövő nem a birodalmaké, hanem a patriótáké
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján…
Március 15.: ez vár ránk a mai nemzeti ünnepünkön
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót a március 15-i nemzeti ünnepen, szombat délelőtt Budapesten, a Parlament előtti Kossuth Lajos…
Újra lesz saját tengeri kikötője a magyaroknak?
Rövidesen megkezdi működését a trieszti kikötő magyar tulajdonú része, ami teljesen új lehetőségeket nyújt a hazai exportőr vállalatoknak a kivitelük…
Szijjártó: a háborúpárti liberális Brüsszel a 3. világháború kitörését kockáztatja
Az Európai Unió hamar elszigetelődhet a világpolitikában, ha a tagállami és brüsszeli liberális vezetők tovább akadályozzák az ukrajnai béketárgyalások sikerét…
Március 15.: ma nem Bécs akarja eltiporni a magyar szabadságot, hanem Brüsszel
Ma nem Bécs akarja eltiporni a magyar szabadságot, hanem Brüsszel, 1848-ban osztrák generálisok írták elő, hogyan kell élnünk, ma pedig…