„Európában diktatúra van, Románia zsarnokság alatt él”
Elutasította a román központi választási bizottság (BEC) a tavalyi félbeszakított elnökválasztáson legtöbb szavazatot szerző Calin Georgescu jelöltségének bejegyzését a májusi megismételt elnökválasztásra.
A BEC nem tette még közzé az indoklást, de a román média a testület pártdelegátusaitól származó információkra alapozva úgy tudja, hogy formai kifogásról – egy vagyonnyilatkozatról hiányzó aláírásról – van szó. A BEC vasárnap esti határozatában két másik független jelölt indulását is elutasította, Nicusor Dan bukaresti független főpolgármester államelnöki jelöltségét pedig jóváhagyta.
Calin Georgescu az X-en közzétett bejegyzésében a „demokrácia szívét ért csapásként” értékelte a BEC döntését, és úgy vélekedett: ha Romániában megdől a demokrácia, akkor ez a kezdete lesz annak, hogy a demokratikus rend világszerte összeomlik. „Európában diktatúra van, Románia zsarnokság alatt él” – zárta bejegyzését a politikus.
Georgescu híveinek a BEC előtt gyülekező tömege dühödten reagált a hírre és palackokkal megdobálta az intézményt védő csendőröket. A csendőrség kézi könnygázszórókat használva rövid dulakodás nyomán kiszorította a tüntetőket a bejárat elől és helyreállította az intézmény körül kiépített kerítéssort. A demonstrálók a helyszínen maradtak és „tolvajok” rigmust skandálva tovább tüntettek.
Romániában március 15-ig jelentkezhetnek a májusi megismételt elnökválasztásokon indulni szándékozó jelöltek a BEC-nél. A román médiában megszólaltatott jogászok szerint Georgescunak és minden elutasított jelöltnek addig lehetősége van újabb, formailag kifogástalan, a törvényes előírásoknak megfelelő jelöltdossziét beterjesztenie a BEC-hez.
A jelöltség kérdésében nem a BEC, hanem az alkotmánybíróság hozza meg a végső, megfellebbezhetetlen döntést. Egy államelnökjelöltség ügyében a BEC határozatának közzétételétől számított 24 órán belül lehet óvást beterjeszteni az alkotmánybírósághoz. A román média úgy tudja, hogy Georgescu jelöltségének beiktatása ellen mintegy 1200 óvás érkezett a BEC-hez, amely csak formai szempontból vizsgálja a törvényes feltételek teljesülését.
Georgescu ellen múlt héten fasiszta szervezetek népszerűsítése, az alkotmányos rend elleni uszítás és illegális kampányfinanszírozás gyanújával indult bűnvádi eljárás, amely miatt két hónapra hatósági felügyelet alá került, több támogatóját pedig diverziókeltési kísérlet, illetve hazaárulás gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték.
Tavaly decemberben a román alkotmánybíróság két nappal az elnökválasztás második fordulója előtt érvénytelenítette a november 24-i első forduló eredményét, arra hivatkozva, hogy a legfelsőbb védelmi tanács szerint Georgescu közösségi oldalakon folytatott választási kampányát illegális finanszírozás és nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette. A bukaresti kormány május 4-ére, illetve 18-ára tűzte ki a megismételt elnökválasztás első, illetve második fordulóját.
Vérfürdőbe torkollott az ukránok kiűzése Oroszországból
Több mint 220 ukrán katona esett el vagy sebesült meg Kurszk megyében csak az elmúlt nap folyamán – közölte vasárnap…
Itt az Ukrajna EU-tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás részletei
Egy új eszköz a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna EU-s tagságáról; a szavazólapot biztonsági papírra nyomtatják, ami megakadályozza, hogy visszaélés történhessen –…
Március 15.: Magyar Péter pártcsaládja akkor is sérteget, ha üdvözli a magyarokat
Csúnyán mellélőtt Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének a pártcsaládja: üzentek a magyaroknak, de azt sem tudják, hogy milyen ünnep…
Videó: Orbán szerint a jövő nem a birodalmaké, hanem a patriótáké
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján…
Március 15.: ez vár ránk a mai nemzeti ünnepünkön
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót a március 15-i nemzeti ünnepen, szombat délelőtt Budapesten, a Parlament előtti Kossuth Lajos…
Újra lesz saját tengeri kikötője a magyaroknak?
Rövidesen megkezdi működését a trieszti kikötő magyar tulajdonú része, ami teljesen új lehetőségeket nyújt a hazai exportőr vállalatoknak a kivitelük…
Szijjártó: a háborúpárti liberális Brüsszel a 3. világháború kitörését kockáztatja
Az Európai Unió hamar elszigetelődhet a világpolitikában, ha a tagállami és brüsszeli liberális vezetők tovább akadályozzák az ukrajnai béketárgyalások sikerét…
Március 15.: ma nem Bécs akarja eltiporni a magyar szabadságot, hanem Brüsszel
Ma nem Bécs akarja eltiporni a magyar szabadságot, hanem Brüsszel, 1848-ban osztrák generálisok írták elő, hogyan kell élnünk, ma pedig…