Mesterséges intelligencia dönt a bejegyzéseink törléséről
Már félmillió magyart korlátozhatott a Facebook, miközben az online óriásplatformok tartalom- és fiókmoderálási szabályai gyakorlatilag átláthatatlanok – áll a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) megbízásából készült friss tanulmányban.
A kutatás a Facebook és a YouTube gyakorlatát és szabályzatait elemezve azt vizsgálta, hogyan korlátozzák a nagy platformszolgáltatók a felhasználókat. A tanulmány szerzője, Ződi Zsolt szerint az online platformok havi szinten több millió szankcionáló döntést hoznak mesterséges intelligencia segítségével, amelyeknek aztán általában a felülvizsgálatát sem valós emberek végzik. A tanulmány szerint az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendelete (DSA) értelmében ma már minden online óriásplatformnak számot kell adnia a moderációs döntéseiről: ennek nyomán kiderült, hogy naponta százezres nagyságrendű, havi szinten pedig több millió korlátozó döntést hoznak, jellemzően mesterséges intelligencia segítségével. A döntésekre a felhasználók általában nem kapnak érdemi magyarázatot vagy indoklást, így a korlátozó algoritmusok működése átláthatatlan marad számukra. Az érintetteknek ugyan rendre lehetőségük van kifogásolni a platformszolgáltatók lépéseit, sérelmükről azonban általában szintén mesterséges intelligencia határoz, amelytől nehezen várható, hogy felülbírálja az eredeti döntést.
Az óriásplatformok nem közölnek országokra lebontott adatokat a moderálási gyakorlatukról, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem reprezentatív kérdőíves felmérése szerint azonban a 2024-ben megkérdezett magyar lakosság csaknem 15 százaléka – a teljes népességre vetítve nagyjából félmillió ember – tapasztalta már, hogy a szolgáltató törölte vagy korlátozta valamilyen tartalmát, esetleg tiltotta a fiókját, s ez 5 százalékos emelkedést jelent a korábbi évek eredményeihez képest. Az érintett felhasználók felét ráadásul már többször is elérte korlátozó intézkedés, negyedüknek pedig volt, hogy a fiókját is felfüggesztette a szolgáltató. A tanulmány rámutatott, hogy áldásos lenne, ha a jövőben a felhasználók valóban érdemi magyarázatot kaphatnának a platformoktól, amennyiben korlátozás éri őket.
A szlovák liberálisok már a saját országukban is rettegnek
A szlovákok 44 százaléka nem érzi magát biztonságban Szlovákiában – derült ki az NMS Market Research Slovakia legújabb felméréséből. Mitől…
Magyarországon a legkisebbek a rezsiszámlák egész Európában
A rezsicsökkentésnek köszönhetően továbbra is egész Európában Magyarországon legolcsóbb a háztartási gáz és áram ára, messze nálunk legkisebbek a rezsiszámlák…
Sulyok Tamás: a migrációt megállítani, nem pedig ösztönözni kell
Magyarország és Szlovákia számára egyaránt fontos a megfizethető és biztonságos energiaellátás, a régió energiabiztonságát erősítheti a nukleáris energia, valamint az…
Magyar Péternek hivatalos papírja van arról, hogy hazudott?
Megérkezett az adatvédelmi hivatal válasza a Tisza Párt adatbotránya kapcsán: Magyar Péternek most már hivatalos papírja van arról, hogy hazudott…
Szijjártó: Magyarország Szlovákiával egyeztet a nemzeti érdekek védelme érdekében
Magyarország továbbra is szoros egyeztetésben marad Szlovákiával a nemzeti érdekek védelme érdekében, így a Zelenszkij-terv ügyében is – írta Szijjártó…
Több mint a duplájára nőhetnek a magyar rezsiköltségek?
A kormány továbbra is küzdeni fog Volodimir Zelenszkij ukrán elnök terve ellen, amely súlyos veszélybe sodorná Magyarország energiabiztonságát és a…
Orbán: nem tábornokokra, hanem diplomatákra van szükség
Az Ukrajnai háborúnak nincs megoldása a harcmezőn, a megoldás kulcsa a tárgyalás, diplomaták kellenek, nem tábornokok – írta szerdán az…
Botrány: az Európai Bizottság durván leszámol a gazdáinkkal
Tönkretenné a gazdákat az a hátuk mögött Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát –…
Durván elszálltak a lakásárak Magyarországon
Gyorsult a lakóingatlanok drágulási üteme 2025 második negyedévében az év elejéhez képest – közölte a zenga.hu hirdetési portál.