Az oroszellenes szankciók leginkább Magyarországot és Szlovákiát sújtják
Ha megvalósulna Brüsszel legújabb intézkedéscsomagja, a REPowerEU, az nagyon sokat rontana az Európai Unió országainak a helyzetén, miközben „már most nagyon nagy a baj” – hangoztatta Steiner Attila, a magyar Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára az erdélyi Tusnádfürdőn.
A 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) keretében tartott Energetika és rezsivédelem című panelbeszélgetésen Steiner Attila és Hortay Olivér, a Századvég kutatóintézeti igazgatója elemezte az uniós energetikai helyzetet. Az államtitkár rámutatott: az EU-ban ma már szinte minden szankció alatt van, ami sokszor már jobban fáj az EU-nak, mint Oroszországnak. A fő probléma, hogy drágább lesz az energia, ha kevés van belőle, és ha az egyik nagy exportőrt – Oroszországot – kiiktatják a piacról, akkor a kieső energiát máshonnan kell pótolni, és azt többnyire csak drágábban lehet – fejtette ki. Rámutatott: uniós szinten a szankciók leginkább Magyarországot és Szlovákiát érintik, mivel ezek az országok nem tudják tengeren keresztül behozni sem a földgázt, sem a kőolajat. Az ezeket szállító szárazföldi csővezetékek pedig fizikai korlátot jelentenek, az érintett országok ki van téve a szomszédos országok energetikai politikájának – mondta.
Kifejtette, a REPowerEU az EU szerint nem szankciós, hanem egy kereskedelmi csomag, amelyet nem kell minden egyes tagállamnak megszavaznia, kétharmados minősített többség is elegendő hozzá. „Ez egy óriási veszély, mivel Magyarország és Szlovákia ténylegesen egy kisebbség” – mondta, hozzátéve, hogy a két ország nem elegendő ahhoz, hogy blokkolja ezeket a döntéseket. Felidézte, hogy az orosz fosszilis energia teljes kiiktatásával mintegy 800 milliárd forinttal lenne drágább Magyarország energiaszámlája, és az összeg nagyjából megegyezik a rezsivédelemre fordított pénzmennyiséggel.
Hortay Olivér úgy vélte, hogy az alternatív energiák terén súlyos ellentmondások feszítik az uniós politikát, hiszen minden annak van alárendelve, hogy az EU 2050-re karbonsemlegessé kíván válni. Ez azonban rendkívül drága, és még az sem tudni, hogy egyáltalán megvalósítható-e – mutatott rá. „Ma már egyáltalán nem világos, honnan lesz a közösségnek energiája” – mondta, hozzátéve, hogy miközben az atomenergia még megtűrt, a fosszilis energiákat azonban, mint a szén és a földgáz, az unió teljesen „ki akarja vezetni”. Rámutatott, Brüsszel szankciós politikája „egy nagy-nagy kudarc”, hiszen miután a héten a 18. szankciós csomagot fogadták el, az előző 17 nem hozott változást az orosz–ukrán háborúban, hiába ígérték az uniós vezetők. A nagy elemzőcégek szerint túlbecsülték az EU gazdasági teljesítményét, és alábecsülték az oroszt – mondta.
Frontális támadás: az ukránok beépülnek a magyar politikába és médiába
Az ukránok egyre jobban épülnek be a magyar politikába, a médiába, a szakértői világba, védekezni kell – figyelmeztetett a magyar…
Mi vonzza a külföldieket idén Magyarországra?
Idén július 23-án lépte túl a vendégek száma a 10 milliót, már most Magyarország népességét meghaladó vendégforgalmat bonyolított a magyar…
Gyanús kuponakció. Megtévesztette a fogyasztókat az Auchan?
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított az Auchan Magyarország Kft.-vel szemben, a hatóság gyanúja szerint az országszerte 24 áruházat…
Ukrán és orosz titkosszolgálatok célkeresztjében a kárpátaljai magyarok
Nem csupán az ukrán titkosszolgálat próbálja meg szítani a feszültséget a kárpátaljai magyarok ellen, Panyi Szabolcs magyar oknyomozó újságíró szerint…
Brüsszel magára hagyta az őshonos európai nemzeti kisebbségeket
Nincs előrelépés a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítése terén Európában, ma már azért kell harcolni, hogy ne bontsák tovább a 90-es…
Hivatalos: kitiltották Magyarországról a Kneecap ír együttest
A „terroristákat támogató” zenekar nem léphet be Magyarországra – erről írt a Magyar Nemzet korábban. Most megjelent a hivatalos információ…