Atomháborúra készülnek a britek és a franciák
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
Emmanuel Macron francia elnök állami látogatáson – vagyis hivatalosan III. Károly király vendégeként – Londonban tartózkodik, és csütörtökön, látogatásának utolsó napján kétoldalú csúcstalálkozón vesz részt Keir Starmer brit kormányfővel a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban. A londoni védelmi minisztérium a brit–francia csúcs előtt kiadott tájékoztatásában közölte: Macron és Starmer a találkozón megállapodást ír alá arról, hogy London és Párizs minden eddiginél szorosabb együttműködést kezd a nukleáris elrettentés területén.
Az új deklaráció a tárca ismertetése szerint most első ízben kimondja, hogy jóllehet Nagy-Britannia és Franciaország nukleáris elrettentő ereje továbbra is egymástól független, de alkalmazását a brit és a francia kormány összehangolhatja. A megállapodás alapján ez azt jelenti, hogy mindkét ország nukleáris erejét be lehetne vetni bármilyen ellenséggel szemben, amely vagy Nagy-Britannia, vagy Franciaország létfontosságú érdekeit fenyegeti.
A brit védelmi tárca által ismertetett csütörtöki deklaráció leszögezi, hogy Európában csak Nagy-Britanniának és Franciaországnak van nukleáris fegyverzete, és ez az elrettentő erő jelentős mértékben hozzájárul a NATO és az euro-atlanti térség általános biztonságához. Az önálló brit hadászati nukleáris ütőerőt jelenleg négy Vanguard osztályú tengeralattjáró hordozza. Ezek a tengeralattjárók egyenként 16 Trident rakétával szerelhetők fel, és a rakéták mindegyikét nyolc nukleáris robbanófejjel lehet ellátni. A brit kormány ugyanakkor a minap bejelentette, hogy nukleáris fegyverek hordozására is alkalmas F-35A harci repülőgépeket vásárol. London a tervek alapján legalább tizenkét ilyen repülőgépet kíván beszerezni.
Az F-35-ös típuscsalád e változata hagyományos és nukleáris fegyverzet hordozására egyaránt képes, és Nagy-Britannia ezeknek a repülőgépeknek a hadrendbe állításával csatlakozik a NATO kettős képességű harci gépekből álló légi nukleáris csapásmérő kapacitásához – fogalmazott a londoni kormányfői hivatal minapi közleménye.
A brit kormány az F-35A repülőgépek beszerzésének bejelentése előtt tette közzé új nemzetbiztonsági stratégiai helyzetértékelését, amely megállapítja, hogy ismét növekszik Nagy-Britannia és szövetségesei nukleáris fenyegetettsége. Az 55 oldalas tanulmány szerint ennek a fenyegetésnek az elhárítása valószínűleg még bonyolultabb feladat lesz, mint a hidegháború idején, mivel jelenleg több országnak van a korábbinál több nukleáris fegyvere, és a nemzetközi fegyverzetkorlátozási rendszerek ezzel nem tudtak lépést tartani.
Itt böngészheti a magyar EP-képviselők vagyonbevallását
Nyilvánosan elérhetők az európai parlamenti (EP-) képviselők vagyonnyilatkozatai – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombaton.
Fontos figyelmeztetés: így verik át a fiatalokat az interneten
Jóllehet a 16–29 éves korosztály nagyon sok időt tölt internetezéssel, online játékokkal, és a közösségi média felületeken, az ESET társaság…
A Tisza álprofilok mögé bújó ismeretlen személyek digitális mozgalma
A Tisza Pártot a balliberális nyilvánosságban ugyan már a 2026-os választás győztesének tüntetik fel, a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása szerint a…
Orbán Balázs: Magyarország jólétét akkor is meg kell őrizni, ha jön egy világégés
„A világban jelenleg nagy változások vannak folyamatban, aminek több látható jele is van. Ide tartozik, hogy másfélszer annyit költ a…
Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor
Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor kutatóűrhajós – közölte a HUNOR – Magyar űrhajós Program a Facebook-oldalán.
Hatalmas botrány fenyeget a Sziget Fesztiválon a miniszter szerint
Antiszemita gyűlöletbeszédnek a Szigeten sincs helye – írta Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter pénteken közzétett Facebook-posztjában. „Ma levelet…
Orbán megakadályozná a közös uniós hitelt Ukrajna finanszírozására
Nem szabad közös uniós hitelt felvenni Ukrajna finanszírozására, „ezt én a végsőkig ellenezni fogom” – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a…
Kétgyermekes apa volt a kényszersorozás következtében elhunyt magyar férfi
Negyvenöt éves kétgyermekes apa volt az a beregszászi magyar férfi, aki ukrán sorozótisztek bántalmazása után halt meg – hangzott el…