Orbán Balázs: Európának abba kellene hagynia a zsákutcában menetelést
Az európai vezetők londoni találkozója arról szólt, hogy az Egyesült Államok békére irányuló kezdeményezéseit milyen európai ellenreakcióval lehet ellehetetleníteni, vagyis ebben az értelemben egy háborúpárti gyűlés volt – jelentette ki Orbán Balázs, a magyar miniszterelnök politikai igazgatója kedden az M1 aktuális csatorna műsorában.
Ezért siker, hogy Magyarországot nem hívták meg a találkozóra, mert ez azt jelenti, hogy mindenki előtt ismert a magyar kormánynak azon következetes békepárti álláspontja, miszerint Európának abba kellene hagynia a zsákutcában menetelést – közölte Orbán Balázs. Azt javasolják, hogy az európai stratégiát hozzá kell igazítani az amerikai stratégiához, közvetlen tárgyalásokat kell kezdeményezni Oroszországgal és meg kell próbálni leállítani a vérontást. Ez lenne minden felelős európai politikus legfontosabb feladata, nem csak az ukrán nép, a harcoló felek érdekében, hanem Európa érdekében is – tette hozzá. Felidézte, hogy Magyarország háromszor javasolt már stratégiai irányváltást. Egyszer a háború kitörését követő hónapokban, egyszer az ukrán ellentámadás elakadásakor, egyszer pedig tavaly, amikor Orbán Viktor miniszterelnök békemissziójának eredményeként nyilvánvalóvá vált, hogy, ha Amerikában változás van, akkor a háború tekintetében is változás lesz, és ha Európa nem lép, akkor le fog maradni.
Orbán Balázs közlése szerint, világos, hogy a világrend átalakul és azok az országok tudnak sikeresek lenni ebben az új rendszerben, amelyek képesek saját szuverén stratégiát megfogalmazni, azt megvédeni és annak mentén cselekedni. Úgy vélekedett: az Európai Unió esetében az a probléma, hogy a liberális baloldali globalista vezetés tarthatatlan helyzetbe lavírozta az EU-t, aminek következtében az EU egy elszigetelt politikai szereplővé vált az elmúlt években. Az energetikai együttműködést megszüntette Oroszországgal, kereskedelmi háborúba kezdett Kínával és ideológiai és geopolitikai okokból összeveszés közeli állapotba került az Egyesült Államok új vezetésével – sorolta. Ezzel szemben Magyarország szilárd álláspontja, hogy a pragmatikus együttműködést fenntartja Oroszországgal, stratégiai együttműködése van Kínával és erős stratégiai együttműködése az Egyesült Államok új vezetésével. Ebből lehet biztonságot, gyarapodást és fejlődést hozni Magyarország számára – fűzte hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Tanács ülését megelőzően Antonio Costának a tanács elnökének írt levelében azt javasolta, hogy az EU-nak az Egyesült Államok politikáját kellene követnie – vagyis a fegyverszállítások helyett üljön le tárgyalni Oroszországgal –, Orbán Balázs kifejtette: ugyan nem volt szándékuk hogy a levelet kiszivárogtassak, de a magyar kormány számára így is jó. Ugyanis így az egész világ számára egyértelmű a magyar kormány meggyőződése, miszerint a helyzet alapvetően megváltozott, és itt az ideje az európai irányváltásnak. Ez lesz az a pozíció amit Orbán Viktor miniszterelnök képviselni fog Brüsszelben. Sajnos Európában továbbra is a háborúpárti megközelítések dominálnak, ezért a következő brüsszeli tárgyalásokon nagyon nehéz beszélgetésekre számít – mondta.
Arról is szólt, hogy folyamatos a kapcsolattartás Donald Trump amerikai elnök és Orbán Viktor, illetve a két kormány tisztviselői között. Igyekeznek a legtöbb témában egyeztetni, és ahol lehet közös álláspontot kialakítani. Ilyen ügy az orosz–ukrán háború lezárása, ahol közös álláspontot képvisel Magyarország és az Egyesült Államok. Jól látszik – folytatta –, hogy Donald Trump komolyan gondolta azt amit a választási kampányában mondott, hogy le szeretné zárni a konfliktust. Vagyis nem a Biden-adminisztráció gyakorlatát szeretné folytatni, aminek az lényege, hogy az Egyesült Államok is közvetett módon hadviselő fél, mert katonai értelemben Ukrajnát támogatja az Oroszországgal szembeni küzdelemben, hanem az Egyesült Államok egy semleges közvetítő, aki szeretné lezárni a vérontást az ukrán fronton. Az amerikai megközelítés konzekvens, mert ők komolyan gondolják, hogy a harcban érintett feleket – ha akarják, ha nem – rá kell szorítani arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek egymással, amihez a kommunikációs csatornák helyreállítása szükséges. Ez meg is történt az oroszok és az amerikaiak között – fogalmazott Orbán Balázs.
Utolsó figyelmeztetés? Kína hadgyakorlatokat kezdett Tajvan körül
Kína hadgyakorlatot kezdett Tajvan körül, amely „szigorú figyelmeztetésként és elrettentésként szolgál a tajvani függetlenséget támogatókkal szemben” – közölte a kínai…
USAID: ma lejár a főpolgármester finanszírozási beszámolójának a leadási határideje
„Ketyeg az óra, főpolgármester úr!” – figyelmeztette Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője Karácsony Gergelyt arra, hogy hétfőn lejár annak…
Nem véletlen, hogy Magyarországon és Szlovákiában jelent meg a száj- és körömfájás?
A száj- és körömfájásjárvány kormányzati kezelését bírálta hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Apáti István, a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke, országgyűlési képviselője.
Mekkora fizetésre számíthatnak a magyar alkalmazottak?
Januárban a Magyarországon teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 459 000 forint…
A nyugdíjasok rémálma: krimibe illő idősotthont üzemeltető bűnbandát számoltak fel
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség gondatlan emberölés, vesztegetés, csalás és közokirat-hamisítás miatt emelt vádat abban az ügyben, amelyben egy illegális idősotthont…
Országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai
Április elején országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai – közölte Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a…
Szigorítottak a ragadós száj- és körömfájás járvány miatti intézkedéseken
Az országos főállatorvos a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány megfékezése érdekében március 30-tól, vagyis már mától újabb intézkedéseket vezetett…
Szijjártó: megengedhetetlen, hogy Brüsszel háborút eszkaláló politikát folytasson
Megengedhetetlen, hogy az Európai Unió (EU) háborút kiszélesítő, háborút eszkaláló politikát folytasson – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a…
Szijjártó: a Tisza Párt ne hamisítsa meg a magyar emberek véleményét Ukrajnáról!
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arra szólította fel szombaton a Tisza Pártot, hogy ne hamisítsa meg a magyar emberek véleményét…