A helyzet komoly: Fico összehívta a biztonsági tanácsot
A Szlovák Információs Szolgálat (SIS) legújabb, Robert Fico kormányfő által a parlamentben kedden bemutatott jelentésével kapcsolatban csütörtökön az ország biztonsági tanácsa is összeül. Fico szerint a helyzet súlyosabb, mint gondolnánk.
Az ország biztonsági tanácsának az összehívását Peter Pellegrini államfő javasolta Robert Fico (Smer) kormányfőnek a Szlovák Információs Szolgálat székházában tett szerdai látogatását követően – adta hírül az elnök sajtóirodája. Fico eleget is tett a kérésnek, és csütörtökön (január 23.) 9 órára hívta össze a biztonsági tanácsot, amelyen az államfő személyesen vesz részt. A tanács várhatóan megvitatja az SIS információit, amelyeket kedden (január 21-én) a parlament ülésén ismertetett a kormányfő. A jelentés titkosított volt, ezért az ülés is zárt ajtók mögött zajlott. A titkosszolgálat szerint azonban komoly információk birtokába jutott „egy hosszú távú szervezett befolyásolási műveletről, amelynek célja Szlovákia destabilizálása”.
Fico a szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatón további részleteket árult el. A kormányfő szerint „nyilvánvaló, hogy az ellenzék nem akar tisztességes politikai versenybe bocsátkozni”. Szerinte Szlovákia területén egy olyan „szakértői csoport” van, amely részt vett a „grúziai eseményekben”, valamint az ukrán majdanban. Rámutatott azonban, hogy a csoportot szigorúan megfigyelik. A kormányfő kijelentette, a terv az, hogy a békés tiltakozó megmozdulásokat követően olyan középületeket foglaljanak el, mint például a parlament vagy az elnöki palota. „Egy normális demokratikus jogállamban a biztonsági erők ilyen esetben beavatkoznak, mert ez törvénysértés, sőt bizonyos esetekben a büntetőjog megsértése. Az erre a célra kijelölt erők ilyen esetekben kivonulnak a helyszínre, és természetesen elkezdenek rendet teremteni” – mondta Fico. Ezen a ponton szerinte azonban „a világ összes televíziója” kivonulna, beszámolva az ellenzék elleni rendőrségi beavatkozásról. A miniszterelnök szerint ez újabb tömeges tüntetésekhez és hatalomátvételhez vezetne az országban.
Tibor Gašpar (Smer) parlamenti alelnök szerint az ellenzék nem veszi komolyan a SIS-jelentését, azt állítva, hogy az információkat rutinszerűen meg lehetett volna találni az interneten is. Gašpar szerint azonban az SIS „dokumentumokkal, információ-technikai eszközökkel” is rendelkezik, és hogy ezek komolyak. Gašpar azt állítja, hogy 2018-ban is hasonló volt a helyzet, amikor Ján Kuciak újságíró meggyilkolása után civil szervezetek és a külföldi partnereik aktivizálódtak. „Olyan típusú detonátort keresnek, mint amilyen Kuciak újságíró meggyilkolása volt” – tette hozzá.
Amerika búcsút int az LMBTQ-érzékenyítésnek és faji diszkriminációnak
Az Egyesült Államok szövetségi ügynökségeinél és minisztériumainál bezárták az úgynevezett diverzitás-egyenlősítés-inkluzivitás-hozzáférhetőség irodákat (DEIA) Donald Trump elnök kedden aláírt rendelete alapján.
Ukrajna a gazdáinkat is veszélybe sodorná
Ukrajna uniós csatlakozása komoly kockázat, a következményei beláthatatlanok és visszafordíthatatlanok lehetnek, drasztikusan változtatnák meg az európai mezőgazdaságot. Jelentősen csökkennének az…
A gyermekes családokat, nem a migránsokat kell támogatni
A nemzeti konzultációt kitöltők 99 százaléka egyetértett abban, hogy a gyermekes családokat, nem pedig a migránsokat kell támogatni – közölte…
Ukrajna uniós csatlakozása letarolná az EU mezőgazdaságát
Súlyos, visszafordíthatatlan következményei lehetnek Ukrajna európai uniós csatlakozásának, a lépés ellehetetlenítené az EU mezőgazdasági termelését, és elvonná a tagállamoktól, így…
Ma van a magyar kultúra napja
Ma van a magyar kultúra napja, amelyet országszerte és a határokon túl is számos programmal, kiállításokkal, díjátadókkal, színházi előadásokkal, koncertekkel…
A magyar családtámogatás minden élethelyzetben segít
A családtámogatási rendszer minden élethelyzetben segíti a családok előrelépését, anyagi biztonságát – mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kedden…